WGAW
Vesmirna odysea
A cartridge by kikonan
N 48° 10.507   E 17° 04.413 N 48° 10.507   E 17° 04.413
Geocache Unknown
In Bratislavský kraj, Slovakia
Available Icons:
53 Downloads
Added: 11/30/2014

About This Cartridge

Vo svete existuje viacero outdoorových modelov slnečnej sústavy, ktoré umožňujú návštevníkom získať predstavu o jej obrovských rozmeroch. Modely sú obyčajne riešené v mierkach, ktoré umožňujú návštevníkovi prejsť od slnka až k najvzdialenejšiemu Plutu pešo alebo autom.

Rozhodol som sa v Bratislave vytvoriť takýto model aspoň pre fanúšikov wherigo. Ponúkaný model je v mierke 1 : 1 250 000 000, t.j. jeden meter v modeli predstavuje 1,25 milióna kilometrov. Tento model má však niekoľko zásadných odlišností oproti iným modelom. Prirodzeným rozdielom je, že je to virtuálny model. Takže na miestach planét nenájdete guľôčku, ktorá predstavuje v mierke príslušný vesmírny objekt a pri ňom tabuľku s údajmi o objekte. Ale o informácie nebudete ochudobnení. Tento model neobsahuje Pluto, keďže pred nejakým časom stratilo oficiálny štatút planéty. Ďalším rozdielom je, že prechádzka začína z praktických dôvodov na Neptúne a smeruje k vnútorným planétam. Posledným a najväčším rozdielom je, že model je dynamický. Všetky jeho planéty sú v pohybe, takže model má nielen priestorovú mierku, ale aj časovú - jeden pozemský deň v ňom trvá jednu sekundu. Ak sa v modeli budete pohybovať pohodlnou pešou rýchlosťou povedzme 1 m/s, t.j. 3,6 km/hod., v realite by ste sa pohybovali rýchlosťou 1,25 milióna km za deň, čiže asi 52 000 km/hod alebo 14,5 km/s. Aby ste nemuseli planéty naháňať po kopcoch, na začiatku si môžete nasatviť preferovanú rýchlosť pohybu (prechádzka, Nordic walking, beh, pomalý bicykel alebo bicykel). Model podľa toho nastaví východiskové pozície vzdialenejších planét (Urán, Saturn, Jupiter a Mars) tak, aby ste ich "stretli" počas presunu po optimálnej trase smerom k Slnku. Vybratú rýchlosť by ste mali zhruba dodržať, inak sa vám misia môže skomplikovať. Rýchlejší presun až tak nevadí - v najhoršom si na planétu počkáte. Horšie je, ak vám ujde.

Vašou úlohu je navštíviť všetky planéty slnečnej sústavy. Verím, že, sa vám to podarí hladko a niečo zaujímavé sa pri tom aj dozviete.

Ak by ste chceli vidiet akčnejšiu cestu slnečnou sústavou, odporúčam do pozornosti dvojdielny fiktívny dokument BBC Vesmirna Odysea - Putovanie po planétach.

Recent Logs